top of page

Czy Jaworzno stanie się poligonem doświadczalnym elektromobilności?

Elektromobilność rozwija się z różną prędkością w różnych częściach kraju. W Jaworznie nie rozwija się – ona tam eksploduje! Co ciekawego się dzieje?  • Już niedługo pojawią się tam (wzorem Warszawy) elektryczne taksówki. Ich zadaniem będzie nie tylko wozić ludzi, ale także edukować. Dziennie jeden samochód przewozi od 30-40 pasażerów, którzy będą mieli okazję osobiście przekonać się, jak funkcjonuje tego typu samochód w praktyce. Jeśli przemnożymy to przez kilkadziesiąt taksówek, mamy całkiem szeroko zakrojoną kampanię społeczną.

  • Zostanie rozbudowana infrastruktura miasta o rozwiązania ze sfery „smart city”, obejmującej szeroko pojęte działania proekologiczne. W kontekście samochodów elektrycznych nacisk będzie postawiony na punkty szybkiego ładowania.

  • Flota autobusów w 30% będzie składała się z pojazdów elektrycznych. To wiąże się nie tylko z oszczędnościami finansowymi i korzyściami ekologicznymi, ale oznacza jeszcze szerszą edukację społeczeństwa.

  • W Jaworznie mają być testowane samochody autonomiczne. Oznacza to nie tylko ich badanie na specjalnie przygotowanych torach, ale wpuszczenie pojazdów do normalnego ruchu miejskiego.

  • Miasto znajduje się między Krakowem a Wrocławiem, czyli na trasie, która już niedługo stanie się pierwszą w Polsce eostradą – trasą przystosowaną pod względem infrastruktury do ruchu samochodów elektrycznych. Chodzi przede wszystkim o zagęszczenie punktów ładowania.

  • Jaworzno wchodzi również w zakres nieco szerszych działań dotyczących rozwoju elektromobilności, jak otwarcie Inteligentnej Śląskiej Strefy E-Mobile oraz współpraca z Polskim Programem Elektryfikacji Motoryzacji.


W ogólności działaniom miasta przyświeca hasło: elektryczny czyli normalny. Brawo Jaworzanie! Kibicujemy Wam gorąco.

Tagi:

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page