top of page

Poznajemy samochody elektryczne czyli Piknik Ekologiczny 2017

W niedzielę odbył się w podwarszawskich Ząbkach I Zlot Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych. Piknik Ekologiczny 2017. Ideą, która przyświecała organizatorom jest propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez przybliżenie tematyki aut elektrycznych. Na zlocie spotkali się ludzie z różnych środowisk: producenci, biznesmeni, naukowcy i pasjonaci rozwiązań ekologicznych w transporcie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz patronatem Burmistrza Miasta Ząbki oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.


Wystawa „pod chmurką”

W części ekspozycyjnej zaprezentowane zostały samochody różnych marek w tym perełki elektrycznej i hybrydowej motoryzacji, m.in. Tesla model S i model X, Ford i jego najnowszy model Mondeo w wersji hybrydowej, Toyota Prius Plug-in Hybrid oraz BMW i3.


Tesla model X [fot. B. Śladowski]

Skoro mowa o Toyocie, nie można pominąć kilku ciekawych informacji o nowym modelu Priusa Plug-In. Nowy Prius nie tylko różni się wyglądem od swojego poprzednika ale został wyposażony w bardziej pojemny akumulator (zamiast 4,4 kWh mamy teraz 8,8 kWh) oraz w dach z panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym przy odpowiednim nasłonecznieniu dostajemy dziennie dodatkowe 5 km. Podczas postoju panele ładują akumulator, natomiast podczas jazdy uzupełniają akumulator 12 V, tym samym zastępując akumulator główny z zasilania niektórych elementów wyposażenia auta.


Toyota Prius Hybrid Plug-in z panelami fotowoltaicznymi [fot. B. Śladowski, A. Skarbek-Żabkin]

To jak z tym „spalaniem”?

Od kilku miesięcy na stronie internetowej i przez portale społecznościowe organizatorzy zachęcali, aby przyjechać własnymi pojazdami elektrycznymi, dla których przewidziany został konkurs: Jeżdżę ekologicznie. Konkurencja polegała na uzyskaniu jak najmniejszego „splania”. Uczestnicy po przybyciu na zlot zgłaszali się do punktu pomiarowego, gdzie odczytywany był wynik „spalania” z przejechanej trasy. Minimalny dystans dla samochodu elektrycznego wynosił 50 km natomiast dla samochodu hybrydowego 100 km. Jeśli przebyta trasa wynosiła ponad 200 km, dodawane były punkty bonusowe.


Nissan Leaf [Fot. B. Śladowski]


Ponadto odbył się konkurs Jeżdżę na kropelce, w którym miałam przyjemność wziąć udział, oraz Zbuduj pojazd mobilny, skierowany do projektantów, konstruktorów i budowniczych.


Jeżdżę na kropelce polegał na pokonaniu 1-kilometrowego odcinka wyznaczonej trasy samochodem hybrydowym udostępnionym przez organizatora konkursu i osiągnięciu jak najmniejszego zużycia paliwa. Jak pokazały wyniki, istotnym elementem na zasięg samochodu elektrycznego i hybrydowego jest zachowanie/styl jazdy kierowcy. Autorzy bloga prowadzą obecnie badania nad tym zagadnieniem. O wynikach będziemy pisać na bieżąco.


Nowe serce kultowej Syreny

Ciekawostką na Zlocie była elektryczna Syrena. Pomysłodawcy wykorzystali błękitną 105-kę, którą wyposażyli w trójfazowy silnik prądu przemiennego, baterię nowoczesnych akumulatorów LiFePO4 o pojemności około 10 kWh które pozwalają na pokonanie około 100 km na jednym ładowaniu oraz profesjonalny system nagłośnienia car-audio.


Elektryczna Syrena [Fot. A.Skarbek-Żabkin]


Co Ty wiesz o elektromobilności?

W moim odczuciu jedną z ciekawszych i bardziej wartościowych rzeczy na Zlocie był dział poświęcony edukacji ekologicznej dzieci. Edukacja najmłodszych jest niezwykle ważna w kształtowaniu ekologicznych podstaw. Wśród licznych atrakcji znalazł się autobus energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który jest Mobilnym Centrum Edukacyjnym, w którym można zobaczyć systemy samodzielnego pozyskiwania energii odnawialnej – kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenia, czy inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Ponadto dostępna była mini wypożyczalnia małych samochodów elektrycznych dla dzieci.

Autobus energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii [fot. B. Śladowski]

Oto co dzieci robiły podczas Zlotu

Wypożyczalnia aut elektrycznych dla dzieci oraz malowanie samochodu [fot. A.Skarbek-Żabkin]

I Zlot Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych. Piknik Ekologiczny 2017 zaliczam do wydarzeń udanych. Nie marka samochodu była tu ważna, a myśl technologiczna i idea propagowania ekologicznych zmian w codziennym życiu, do których przyczyniają się m.in. zmiany w motoryzacji. Było to wydarzenie skierowane nie tyle do fanów elektrycznej motoryzacji, właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych ale do osób, które dopiero je poznają.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page