top of page

Samoloty elektromobilne?

W ciągu dekady w powszechnym użyciu będą samoloty elektryczne. Ich produkcją zajmie się brytyjska firma lotnicza EasyJet we współpracy z powstałym w USA przedsiębiorstwem Wright Electric. Samoloty powstaną z myślą o lotach nieprzekraczających dwóch godzin, czyli na takich trasach jak Londyn – Paryż czy Edynburg – Bristol.Carolyn McCall, szefowa filmy EasyJet, stwierdziła że wkrótce przemysł lotniczy, na wzór przemysłu motoryzacyjnego, będzie dążyć do wprowadzenia do użytku silników elektrycznych, które są cichsze i nie emitują dwutlenku węgla w takim stopniu jak silniki spalinowe.

Przedstawiciele Wright Electric, współpracującego z kilkoma światowymi firmami lotniczymi, twierdzą natomiast, że samoloty elektryczne będą o połowę cichsze i o około 10% tańsze w eksploatacji niż te napędzane silnikami tradycyjnymi. Może to znacząco wpłynąć na obniżenie cen biletów. Wright Electric dąży do tego, by za dwadzieścia lat wszystkie krótkie trasy lotnicze były obsługiwane wyłącznie przez samoloty elektryczne.


Konstrukcją wspomnianej firmy jest prototyp samolotu dwuosobowego. Trwają też prace nad stworzeniem w ciągu dziesięciu lat samolotu elektrycznego mogącego pomieścić 120 pasażerów.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page