top of page

Ładowanie samochodu elektrycznego szybsze niż tankowanie – możliwe!

BMW przy współpracy z Porsche, Siemensem i Allego pracuje nad ładowarkami o mocy 450 kW. To dziewięciokrotnie większa moc od dotychczasowych popularnych „szybkich ładowarek” (o mocy 50 kW).


Co to oznacza w praktyce? Rozważmy ładowanie baterii o pojemności 33 kWh. Dostarczając moc 450 kW, możemy ją teoretycznie naładować do pełna w niecałe 4,5 min. Teoretycznie, bo nie uwzględniając spowolnienia w końcowej fazie ładowania. W rzeczywistości może to zająć około 6-7 min. I tak nieźle!


Czy każdy samochód elektryczny będzie mógł korzystać z takiej przyjemności? Niestety nie. Do osiągnięcia tak dużej mocy ładowania potrzebna jest instalacja charakteryzująca się napięciem 900 V. Nowe samochody elektryczne BMW będą więc specjalnie przystosowane do tak szybkich ładowarek.


BMW rzuciło wyzwanie innym producentom. Najwyraźniej wyścig do szybkiego ładowania nabiera rozpędu. Wszystko wskazuje na to, że ładowanie w czasie krótszym niż tankowanie benzyny jest nie tylko możliwe, ale pozostaje w perspektywie kilku najbliższych lat.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page