Wizja elektromobilności na konferencji PIGE

15/12/2017

Prelekcje, warsztaty, debata, kreatywna wymiana pomysłów i spojrzenie krytyczne – tak można podsumować to, co działo się wczoraj na konferencji „Rozwój polskiego rynku elektromobilności. Szanse i bariery wzrostu”. Wydaje się, że organizatorzy – Polska Izba Gospodarcza Elektromobilności – znaleźli sposób na poprowadzenie owocnych dyskusji. Jak sama nazwa konferencji głosiła, celem spotkania była identyfikacja barier, które ograniczają rozwój elektromobilności w Polsce, a następnie przeprowadzenie burzy mózgów w kwestii możliwości ich przezwyciężenia.

 

 

Dyskusję merytoryczną rozpoczął Krzysztof Cichocki z Kancelarii Sołtyński, Kawecki, Ślęzak, który opowiadał o projekcie Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Po krótkiej prezentacji tematu wywiązała się długa rozmowa dotycząca możliwości rozwoju infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, potrzeb społecznych dotyczących sposobów ładowania, a nawet organizacji pracy dostawców i dystrybutorów energii elektrycznej.

Dr Paweł Pudłowski opowiedział o pracy Sejmowej Komisji ds. cyfryzacji, innowacji i nowych technologii. Przedstawił przy tym, jak kształtują się inicjatywy związane z rozwojem elektromobilności.

Dalsze rozważania dotyczyły możliwości finansowania rozwoju pojazdów elektrycznych. W dyskusji wzięli udział między innymi Bartłomiej Pawlak z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Joanna Świderska z Departamentu Wdrażania Projektów. Wiele rozmów dotyczyło opłacalności tego typu inwestycji oraz wysokości pomocy finansowej, niezbędnej do konkurowania samochodów elektrycznych z pojazdami spalinowymi. Dyskusja dotykała również konfrontacji korzyści ekologicznych napędów elektrycznych z napędami klasycznymi.

Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się kilkoma praktycznymi realizacjami wdrożeń związanych z elektromobilnością. Szczegółowo omawiane były rzeczywiste problemy, z jakimi przychodzi się zmierzyć inicjatorom tego typu aplikacji w polskich warunkach. Głos zabrali między innymi: Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Bartłomiej Zyziński z Polskiej Izby Magazynów Energii, Grzegorz Małec z ZTM Lublin oraz Marcin Piórkowski organizujący Zloty Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych. W rozmowach nie zabrakło opinii krytycznych i zderzenia teorii z praktyką – które istnieć bez siebie nie mogą, a ich konfrontacja może doprowadzić do całkiem odkrywczych wniosków.

Całość spotkania prowadził Igor Pawłowicz, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Elektromobilności. Gratulujemy ciekawego spotkania!

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na LinkedIn
Przypnij na Pinterest
Please reload

Wyróżnione posty

International Automotive Business Meeting 2019

14/06/2019

1/7
Please reload

Ostatnie posty

26/09/2019

Please reload

Archiwum
Please reload

  • Facebook
  • Twitter Ikona społeczna
  • LinkedIn
  • YouTube

©Copyright 2017-2019 by Forum Elektromobilności. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zobacz Regulamin oraz politykę Cookies.