top of page

Polscy studenci znów zaskakują - Lekki Elektryczny Motocykl Dakarowy

Politechnika Wrocławska od kilku lat intensywnie rozwija elektromobilność, tworząc kolejne fascynujące pojazdy elektryczne. Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych może pochwalić się kilkoma udanymi projektami m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl policyjny (LEM Bullet), motor crossowy (LEM Falcon).


Sukcesy na arenie międzynarodowej


Zapaleńcy elektromobilności cyklicznie uczestniczą w prestiżowych zawodach SmartMoto Challenge, które odbywają się w Barcelonie. W poprzednim roku, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił naszej ekipie pionierski motocykl crossowy - LEM Falcon. Co ciekawe, podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych.


LEM Thunder


Projekt Lekkiego Elektrycznego Motocykla Dakarowego, pod nazwą LEM Thunder, swoją premierę będzie miał już w czerwcu. Studenci zaprojektowali ramę, wahacz, baterię, elektronikę i wiele innych komponentów motocykla. Natomiast design motocykla został zaprojektowany przez wrocławską firmę Unikat Motorworks. Efektem projektu ma być motocykl crossowy o napędzie elektrycznym z mocą silnika do 30 kW i dostępny od 0 RPM moment obrotowy o wartości 250 Nm, który pozwoli na podróż o zasięgu 90 km. Zasięg można zwiększyć, jednak celem jest zwycięstwo w zawodach, dlatego masa pojazdu zostanie zredukowana. Podczas budowy maszyny wykorzystano technologię druku 3D, a włókno węglowe stosowane na poszycie umożliwią znaczną redukcję masy, która szacunkowo wyniesie 120 kg.


Prestiżowe zawody w Polsce


W tym roku promocja elektromobilności przez Politechnikę Wrocławską wskoczy na jeszcze wyższy poziom, ponieważ zorganizuje zawody Wrocław SmartMoto Challenge, pierwsze zawody motocykli elektrycznych w Polsce. W ramach wydarzenia odbędzie się również Festiwal Elektromobilności, na którym zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować przejechać się elektrycznymi pojazdami, od rowerów, przez motocykle po samochody. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze do jazdy terenowej.

Lem thunder

Lekki Elektryczny Motocykl Dakarowy - LEM Thunder

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page