Pierwszy w Europie elektryczny ambulans do pobierania krwi

21/06/2018

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oddało w środę do użytku elektryczny ambulans do pobierania krwi, pierwszy w Europie.  Zamówienie zostało zrealizowane we współpracy firmy produkującej autobusy - Solaris Bus & Coach oraz pracownikami RCKiKK w Katowicach. W między czasie pojazd elektromobilny został już zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.

 

Możliwości techniczne 

 

Ambulans elektryczny bazuje na miejskiej konstrukcji Solaris Urbino 8,9 Electric, która co raz chętniej jest zamawiania przez polskie miasta jako środek komunikacji publicznej. Pojazdy zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 KW i baterie o pojemności 160 KWh, co zapewni sześciogodzinną, pełną pracę ambulansu na postoju, a także zagwarantuje przejechanie 160 kilometrów dziennie. Ponadto jego gabaryty pozwolą na bezproblemowe przemieszczanie się w małych miastach.

 

Wyposażenie 

 

Wnętrze ambulansu elektrycznego zawiera gabinet lekarski, recepcję, część gastronomiczną oraz specjalnie przystosowane fotele przeznaczone dla krwiodawców, które pozwalają na swobodne przyjęcie pacjenta leworęcznego lub praworęcznego. Dodatkowo, w trakcie przeprowadzania badań, pacjent ma zagwarantowaną intymność, która jest inicjowana naciśnięciem jednego guzika, przez co gabinet staje się matowy uniemożliwiając tym samym wgląd osób trzecich.

 

Idealna relacja

 

Połączenie ekologii i ratowania ludzkiego życia jest z całą pewnością kolejną ważną, o ile nie najważniejszą, innowacyjną ścieżką rozwoju elektromobilności. Głęboko wierzymy w to, iż elektromobilność w krwiodawstwie przyczyni się do większej ilości oddanej krwi. 

 

fot. Paulina Kurek

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na LinkedIn
Przypnij na Pinterest
Please reload

Wyróżnione posty

International Automotive Business Meeting 2019

14/06/2019

1/7
Please reload

Ostatnie posty

26/09/2019

Please reload

Archiwum
Please reload

  • Facebook
  • Twitter Ikona społeczna
  • LinkedIn
  • YouTube

©Copyright 2017-2019 by Forum Elektromobilności. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zobacz Regulamin oraz politykę Cookies.