top of page

Solaris wyprodukuje nowy autobus wodorowy

Oficjalna premiera modelu nowej generacji Solaris Urbino 12 hydrogen nastąpi w 2019 roku. Jest to kolejny pojazd o napędzie alternatywnym, który dołącza do szerokiej oferty polskiej firmy.


Solaris hydrogenSolaris Urbino 12 Hydrogen


Nowa seria autobusów będzie całkowicie bezemisyjna. Niezbędna energia potrzeba do zasilenia pojazdu będzie pochodzić z wodoru, który zostanie przetworzony w ogniwach paliwowych na prąd elektrycznych. Zastosowanie technologii wodorowej pozwoli na pokonanie aż 350 km na jednym ładowaniu, co w zupełności satysfakcjonuje miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne. Dodatkowo konstruktorzy zadbali o to, aby autobus został wyposażony w małą baterię trakcyjną Solaris High Power o pojemności 29,2 KWh, której celem jest wsparcie ogniwa paliowego podczas największego zapotrzebowania na energię. To nie wszystko, ponieważ pojazd będzie można również naładować poprzez wejście plug - in. Solaris Urbino 12 Hydrogen zabierze na swój pokład o długości 12 metrów nawet 80 pasażerów


Autobusy na wodór jeżdżą już od kilku lat


Solaris już w 2014 roku dostarczył do Hamburga pojazdy napędzane wodorowym ogniwem paliwowym. Jednakże, w wyeksportowanych za zachodnią granicę autobusach, głównym źródłem napędu były baterie. W nowych autobusach bateria będzie pełnić tyko funkcję pomocniczą.


Ciekawe rozwiązania technologiczne


Nowy Solaris będzie wyposażony w butle magazynujące wodór wykonane z kompozytów, które zostaną umieszczone na jego dachu. Zabieg ten pozwoli na zredukowanie masy zbiorników o 20% w porównaniu z poprzednim modelem. Ponadto zostanie zastosowany system komfortu klimatycznego z pompą ciepła CO2, który pozwoli na wykorzystanie ciepła odpadowego z ogniwa paliwowego. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że Solaris z nową wersją autobusu napędzanego wodorowym ogniwem paliwowym, ma szanse stać prawdziwym potentatem w zakresie produkcji autobusów bezemisyjnych.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page