Miliardy złotych na elektromobilność z NFOŚiGW

27/07/2018

W środę Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski ogłosił, że na rozwój elektromobilności zostanie przeznaczona kwota 10 mld złotych. 

 

 

 

Ogłoszenie tej decyzji miało miejsce podczas spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w obecności przedstawicieli  biznesu, nauki, instytucji publicznych i rządu. Niesamowicie duże wsparcie na rozwój elektromobilności w gminach, będzie pochodzić z kilku źródeł finansowania. Największą składową stanowi opłata paliwowa zasilająca Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Oprócz tego, fundusz zasili opłata z biopaliw oraz środki własne NFOŚiGW. 10 mld złotych będzie wydatkowane stopniowo przez 10 lat, co ma zabezpieczyć realizację strategii zeroemisyjnej w transporcie. Program ruszy oficjalnie we wrześniu i może się do niego zgłosić każdy samorząd.

 

Pieniądze zostanę głównie przeznaczone na wymianę taboru transportu publicznego. Jednak nie ma jakiekolwiek przymusu, aby pozyskane środki służyły wyłącznie na zakup bezemisyjnych autobusów - mogą to być trolejbusy, tramwaje lub metro. pieniądze powinny zabezpieczyć także rozbudowę infrastruktury, czyli sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jednak jak wskazuje NFOŚiGW "samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie różnego rodzaju „zielonych” pomysłów związanych z transportem – najistotniejszy będzie jednak wybór nisko- lub zero-emisyjnego transportu publicznego i jego odpowiednie wkomponowanie w strukturę miasta."

 

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na LinkedIn
Przypnij na Pinterest
Please reload

Wyróżnione posty

International Automotive Business Meeting 2019

14/06/2019

1/7
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

  • Facebook
  • Twitter Ikona społeczna
  • LinkedIn
  • YouTube

©Copyright 2017-2020 by Forum Elektromobilności. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zobacz Regulamin oraz politykę Cookies.