Szwecja poszukuje kobaltu - popyt zwiększają samochody elektryczne

03/08/2018

Szwecja zintensyfikuje wysiłki zmierzające do znalezienia cennych minerałów, takich jak kobalt i lit, czyli kluczowych elementów akumulatorów, które są coraz częściej poszukiwane przez producentów pojazdów elektrycznych.

 

Szwedzki rząd zainwestuje 10 milionów koron w ciągu najbliższych dwóch lat, aby ustalić lokalizację minerałów uznanych za kluczowe dla przyszłego wzrostu gospodarczego, związanego z rozwojem elektromobilności. Szwecja do tej pory wydobywała wyłącznie metale nieszlachetne, a tymczasem Urząd Geologiczny Szwecji oraz agencja rządowa, wierzą, że istnieje potencjał na eksploracje rzadszych minerałów, takich jak wolfram i innych pierwiastków ziem rzadkich.

 

Plan jest częścią globalnych starań w zabezpieczeniu dostaw metali krytycznych i zmniejszenie zależności świata od Demokratycznej Republiki Konga w zakresie pozyskiwania kobaltu. Skonfliktowany kraj afrykański jest odpowiedzialny za ogromną większość światowego wydobycia kobaltu, gdzie prace górnicze odbywają się często w małych i niebezpiecznych tunelach, w których groźne urazy i praca dzieci są powszechne.

 

Kurczące się zasoby

 

Cena kobaltu, kluczowego składnika w produkcji pojazdów elektrycznych, wzrosła ponad trzykrotnie od początku 2016 r. Gdyby każdy z miliardów samochodów znajdujących się obecnie na Ziemi miał zostać zastąpiony modelem Tesli X, popyt na kobalt wyniósłby 14 milionów ton - dwa razy więcej niż obecne rezerwy globalne, wynika z badania przeprowadzonego przez analityków towarowych CRU Group. Nawet bardziej realistyczny scenariusz z 30 milionami samochodów elektrycznych do 2030 r. wymagałby ponadprzeciętnego wzrostu produkcji na obecnym poziomie.

 

Oprócz finansowanego wsparcia rządu, Szwecja również odnotowała wzrost inwestycji prywatnych w badaniach nad minerałami wykorzystywanymi w akumulatorach. Jednym z nich jest australijska firma Talga Resources, które prowadzi działalność poszukiwawczą mającą na celu wydobycie kobaltu i grafitu w północnej Szwecji. W najnowszych badaniach stwierdzono, że złoża metali podstawowych w Szwecji mają znaczny potencjał w dostawie kobaltu na potrzeby produkcji baterii.


Chociaż Szwecja ma pewne znane zasoby litu i kobaltu, ich ekstrakcja do tej pory nie okazała się opłacalna. Eksperci UGS uważają, że to się może zmienić.

  

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na LinkedIn
Przypnij na Pinterest
Please reload

Wyróżnione posty

International Automotive Business Meeting 2019

14/06/2019

1/7
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

  • Facebook
  • Twitter Ikona społeczna
  • LinkedIn
  • YouTube

©Copyright 2017-2020 by Forum Elektromobilności. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zobacz Regulamin oraz politykę Cookies.