top of page

Energia odnawialna w Samoa będzie stanowić 100 procent, dzięki Tesli


Większość teraz zastanawia się gdzie leży Samoa. Otóż jest to niewielkie państwo położone w centralnej części Oceanii, którego powierzchnia wynosi 2831 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją nieco ponad 200 000 ludzi.


Magazyny energii Tesli


W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Tesla mocna angażowała się w pomoc dla Samoa, polegającą na przejściu z elektrowni napędzanych silnikami wysokoprężnym zasilających państwo, do 100% energii odnawialnej. Dzieje się tak głównie za sprawą rewolucyjnego rozwiązania przechowywania energii w akumulatorach. Rozwiązanie to pomaga małemu wyspiarskiemu państwu, nie tylko magazynować całą energię odnawialną, ale także poprawiać stabilność sieci w lokalnych zakładach i gospodarstwach.


Nowo zainstalowane instalacje magazynujące energię przy elektrowni Fiaga i międzynarodowym porcie lotniczym Faleolo zapewniają przechowywanie 13,6 MWh energii możliwą do wykorzystania w każdej chwili. Dzięki temu Samoa może zintegrować je z farmami słonecznymi, wiatrowymi i wodnymi, co z kolei umożliwia produkcję energii w różnych częściach dnia - np. w godzinach, w których słońce emituje najwięcej energii - do przechowywania i użytkowania w okresach dnia, w których produkcja energii jest niższa, ale zużycie jest wyższe - np. w nocy. Dzięki temu mały kraj wyspiarski w pełni kontroluje w czasie rzeczywistym stabilność sieci, niezawodność i bezpieczeństwo.


Energia odnawialna


Ostatecznym celem Samoa jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych w 100% do 2025 roku. Z kolei w ciągu ostatnich kilku lat naród przekroczył swoje cele w zakresie produkcji energii odnawialnej i wskaźnik jej produkcji dotarł do poziomu 48%. Zostało to osiągnięte w okresie od lipca 2017 r. Do czerwca 2018 r.

Podczas gdy aspekt ekologiczny jest najważniejszy w przypadku Samoa, kraj ten zaoszczędzi także mnóstwo pieniędzy każdego roku z powodu zmniejszonego importu ropy. Państwo Oceanii importowało do tej pory miliony litrów ropy rocznie, a w 2012 roku sprowadziło łącznie 95 milionów litrów oleju napędowego, aby wesprzeć swoją sieć energetyczną, głównie z powodu cyklonu Evan, który zniszczył elektrownie wodne. Wraz z przejściem na odnawialne źródła energii Samoa może wydać te pieniądze na edukację, transport i ulepszenia swojej infrastruktury, co jeszcze bardziej poprawi jakość życia jej mieszkańców.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page