top of page

Magazyny energii na Wyspach Brytyjskich

Na archipelagu Scilly, powstaje projekt magazynowania energii i odnawialnych źródeł energii, w celu stworzenie niskoemisyjnego modelu energetycznego, który będzie można powielać w społecznościach wyspiarskich na całym świecie.


Brytyjska firma produkująca baterie Moixa instaluje inteligentne akumulatory u wybrzeży Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii - w ramach projektu Smart Energy Islands wartego 10,8 miliona funtów, prowadzonego przez Hitachi Europe. Program ma na celu wykazanie, jak energia słoneczna, baterie, inteligentne technologie grzewcze i pojazdy elektryczne mogą współpracować ze sobą w harmonii jako jeden, wielki niskoemisyjny system energetyczny.


Ubóstwo energetyczne


Wyspy Scilly zamieszkuje 2200 osób, które nie mają zaopatrzenia w gaz, w znacznym stopniu opierając się na importowanych paliwach kopalnych i energii elektrycznej. Wysokie koszty paliwa w połączeniu z dużą liczbą domów z niewydajnymi systemami grzewczymi oznaczają, że 15,5% gospodarstw domowych jest klasyfikowanych jako "ubogie w paliwa", co jest jednym z najwyższych wskaźników w Wielkiej Brytanii.

Infrastruktura ma zostać zbudowana do jesieni tego roku, a lokalna wspólnota, Scilly Community Venture, organizacja non-profit, będzie sprzedawać energię generowaną przez panele słoneczne, a uzyskane przez nią przychody, obniżą rachunki za elektryczność dla wszystkich wyspiarzy poprzez specjalną taryfę energetyczna, która zostanie uruchomiona latem tego roku.


Projekt jest częściowo finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, kwotą 8,6 milionów euro. Budowany model energetyczny ma położyć podwaliny pod szerszy program Smart Islands, którego celem jest obniżenie rachunków za energię elektryczną o 40 procent do 2025 r. Ponadto, ma on również na celu zaspokojenie 40 procent zapotrzebowania na energię, dzięki odnawialnym źródłom energii.


Panele słoneczne i sztuczna inteligencja


Moixa zainstaluje łącznie 43,8 kWh inteligentnych baterii w domach. Około 450 kW paneli słonecznych zostanie zainstalowanych na dachach ponad 70 domów, na stacji straży pożarnej, w zakładzie recyklingu i odsalania wód, a także w ogrodzie przy lotnisku. Moixa i firma zajmująca się usługami energetycznymi w domach - PassivSystems, opracowały inteligentne systemy sterowania do zarządzania i optymalizacji akumulatorów, pomp ciepła i podgrzewaczy wody dla właścicieli domów, wykorzystując sztuczną inteligencję.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page