top of page

Samolot zasilany energią słoneczną pozostawał w powietrzu przez blisko 26 dni

Samolot z napędem elektrycznym Airbus Zephyr S wystartował z Arizony 11 lipca i przebywał w powietrzu przez 25 dni, 23 godziny i 57 minut - zaledwie 3 minuty przed pełnymi 26 dniami w powietrzu.


Airbus Zephyr S


Rozpiętość skrzydeł w samolocie wynosi 25 metrów, a waga zaledwie 70 kilogramów. Samolot Posiada dwa śmigła napędzane silnikami elektrycznymi i panelami słonecznymi umieszczonymi na skrzydłach. Z kolei baterie umożliwiają pracę śmigieł, gdy samolot leci nocą. Zephyr S operuje znacznie powyżej systemów kształtujących pogodę na świecie i samolotów handlowych, pracując na poziomie około 21 kilometrów powyżej powierzchni ziemi. Jedynym samolotem cywilnym, który latał na tej wysokości był Concorde, w przypadku maszyn wojskowych były to U2 i SR-71 Blackbird.


Przyszłość


W tym roku firma planuje wprowadzić wersję samolotu o nazwie Zephyr T z mocniejszymi silnikami. Airbus przygotowuje nową bazę dla przyszłych operacji Zephyr na lotnisku Wyndham w Zachodniej Australii. Producent samolotów określa model Zephyr S jako "pseudo-satelitę" - platformę, która nie jest samolotem i nie jest satelitą. Model biznesowy Zephyr oferuje szereg usług, od misji rozpoznawczych po kontrolowanie obszaru morskiego, graniczną działalność patrolową i usługi komunikacyjne dla przedsiębiorstw po znacznie niższych kosztach niż konwencjonalne satelity. W pełni rozwinięta wersja Zephyr, ma pozostawać w powietrzu przez wiele miesięcy.


Samolot może również zaoferować szybki czas reakcji w celu śledzenia rozprzestrzeniania się pożarów, wycieków ropy naftowej lub innych klęsk żywiołowych. Oczywiście taka platforma mogłaby również mieć bardziej złowrogie zastosowania - pierwszym płacącym klientem będzie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.


Platforma powietrzna może być również wykorzystywana do zapewnienia łączności internetowej z obszarami świata, w których komunikacja cyfrowa jest obecnie ograniczona lub niedostępna. Kilka firm, w tym SpaceX i Facebook, planuje oferować takie usługi w przyszłości.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page