top of page

Szwecja poszukuje kobaltu - popyt zwiększają samochody elektryczne

Szwecja zintensyfikuje wysiłki zmierzające do znalezienia cennych minerałów, takich jak kobalt i lit, czyli kluczowych elementów akumulatorów, które są coraz częściej poszukiwane przez producentów pojazdów elektrycznych.

Szwedzki rząd zainwestuje 10 milionów koron w ciągu najbliższych dwóch lat, aby ustalić lokalizację minerałów uznanych za kluczowe dla przyszłego wzrostu gospodarczego, związanego z rozwojem elektromobilności. Szwecja do tej pory wydobywała wyłącznie metale nieszlachetne, a tymczasem Urząd Geologiczny Szwecji oraz agencja rządowa, wierzą, że istnieje potencjał na eksploracje rzadszych minerałów, takich jak wolfram i innych pierwiastków ziem rzadkich.


Plan jest częścią globalnych starań w zabezpieczeniu dostaw metali krytycznych i zmniejszenie zależności świata od Demokratycznej Republiki Konga w zakresie pozyskiwania kobaltu. Skonfliktowany kraj afrykański jest odpowiedzialny za ogromną większość światowego wydobycia kobaltu, gdzie prace górnicze odbywają się często w małych i niebezpiecznych tunelach, w których groźne urazy i praca dzieci są powszechne.


Kurczące się zasoby


Cena kobaltu, kluczowego składnika w produkcji pojazdów elektrycznych, wzrosła ponad trzykrotnie od początku 2016 r. Gdyby każdy z miliardów samochodów znajdujących się obecnie na Ziemi miał zostać zastąpiony modelem Tesli X, popyt na kobalt wyniósłby 14 milionów ton - dwa razy więcej niż obecne rezerwy globalne, wynika z badania przeprowadzonego przez analityków towarowych CRU Group. Nawet bardziej realistyczny scenariusz z 30 milionami samochodów elektrycznych do 2030 r. wymagałby ponadprzeciętnego wzrostu produkcji na obecnym poziomie.


Oprócz finansowanego wsparcia rządu, Szwecja również odnotowała wzrost inwestycji prywatnych w badaniach nad minerałami wykorzystywanymi w akumulatorach. Jednym z nich jest australijska firma Talga Resources, które prowadzi działalność poszukiwawczą mającą na celu wydobycie kobaltu i grafitu w północnej Szwecji. W najnowszych badaniach stwierdzono, że złoża metali podstawowych w Szwecji mają znaczny potencjał w dostawie kobaltu na potrzeby produkcji baterii.

Chociaż Szwecja ma pewne znane zasoby litu i kobaltu, ich ekstrakcja do tej pory nie okazała się opłacalna. Eksperci UGS uważają, że to się może zmienić.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum

bottom of page